استان چهار محال بختیاری

استان چهار محال و بختیاری

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ اكوتوريسم و جاذبه‌ها ـ جاذبه‌هاي اكوتوريستي هر منطقه بهانه‌اي است براي مهمان شدن گردشگران به اين مناطق جذاب. در اين ميان استان چهارمحال و بختياري در عين وسعت كم خود، مناطق بكر و دست نخورده‌اي دارد كه گردشگران را با مهرباني ميزبان است. اين استان ارتفاع زيادي از سطح دريا دارد و همين امر باعث شده است گردشگران رنج دوري راه را بر خود هموار كنند تا مگر تابستان‌ها در آب و هواي خنك آن نفسي تازه كنند. آنچه مي‌خوانيد نگاهي گذرا به برخي از جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري استان چهارمحال‌و بختياري است.

 

تالاب چغاخور

تالاب بين‌المللي و زيباي چغاخور با مساحتي حدود دو هزار و 300 هكتار در دامنه ارتفاعات "برآفتاب" و "كلار" (با سه هزار و 830 متر ارتفاع) در نزديكي شهر "بلداجي" واقع شده است. اين تالاب در مسير جاده شهركرد- خوزستان قرار گرفته و از شهركرد 65 كيلومتر فاصله دارد.

 

فضاي وسيع و هواي لطيف و چشم‌اندازهاي بديع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومي، اين تالاب را در رديف يكي از كانون‌هاي مهم جذب گردشگري در استان قرار داده است.

ويژگي منحصر به فرد تالاب، زيست نوعي ماهي از خانواده گامبوزيا (ماهي گورخري) در اين مكان است. بهترين فصول بازديد از اين تالاب بهار و تابستان است. تالاب‌هاي "گندمان" و "سولقان" از ديگر تالاب‌هاي دائمي استان است كه در نزديكي اين تالاب واقعند.

 

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي‌نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي و پاركينگ از امكانات و تسهيلات اين تالاب محسوب مي‌شود.

 

چشمه ديمه:

چشمه ديمه، سرچشمه اصلي زاينده رود قبل از ايجاد تونل‌هاي كوهرنگ، در ده كيلومتري "چلگرد" و در مجاورت روستاي ديمه واقع گرديده است. آب اين چشمه از گواراترين آب‌هاي جهان است و خواص درماني (جلوگيري از پوسيدگي دندان و درمان سنگ كليه) نيز دارد.

مناظر زيبا و چشمگير و فضاسازي‌هاي اطراف چشمه، اين مكان را در رديف زيباترين گردشگاه‌هاي شهرستان كوهرنگ قرار داده است.

بهترين فصول بازديد از اين جاذبه بهار و تابستان است.

 

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي، پاركينگ، آلاچيق، زمين‌هاي ورزشي و بازي كودكان، امكانات و تسهيلاتي است كه مسافران به اين چشمه‌ مي‌توانند از آن بهره ببرند.

 

چشمه كوهرنگ

اين چشمه با دبي آب بسيار زياد از دامنه‌هاي "زردكوه" سرچشمه مي‌گيرد و پس از گذر از پيچ و خم‌هاي فراوان به درياچه سد كوهرنگ مي‌ريزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاينده رود مي‌شود.

مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطقه زيبايي آنرا دوچندان كرده است.

دستيابي به اين نقطه كه بيشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازديد توصيه مي‌شود، براحتي با هر نوع خودرو امكان‌پذير است.

 

راه دسترسي مناسب، آب آشاميدني، فضاي سبز دسترسي به هتل كوهرنگ از جمله امكانات و تسهيلات اقامت كنار اين چشمه است.

 

چشمه برم

چشمه  مصفاي "برم" در مركز شهر لردگان واقع شده و با شهركرد 150 كيلومتر فاصله دارد.

اين چشمه پر آب علاوه بر تامين آب كشاورزي، يكي از سرشاخه‌هاي كارون به حساب آمده و چشم‌انداز زيبايي را براي شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف اين چشمه به‌صورت پاركي جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالي شهر لردگان و گردشگران فضاسازي شده است.

 

امكانات و تسهيلات: جاده آسفالته، فضاي سبز، سرويس بهداشتي، آب آشاميدني، سكوي نشيمن، دسترسي به واحد پذيرايي و اقامتي، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ.

 

چشمه‌هاي مولا و سرداب

اين دو چشمه با فاصله نسبتا" نزديك به هم به ترتيب در مجاورت روستاي "آليكوه" و "رستم آباد" از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسيار زيبايي برخوردارند و هر روز به‌ويژه روزهاي تعطيل پذيراي صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف است.

براي رفاه مسافران اقدامات زيرساختي از قبيل جاده دسترسي، ساخت سكوي نشيمن و سرويس بهداشتي در اين دو مكان صورت گرفته است. فاصله اين نقاط تا شهركرد 120 كيلومتر مي باشد.

 

دشت لاله‌هاي واژگون

اين دشت در 12 كيلومتري "چلگرد" و در نزديكي روستاي "بنواستكي" از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده است. وسعت زياد (سه هزار و 400 هكتار) پوشش گياهي بسيار زيبا و ارزشمند، لاله‌هاي واژگون (اشك مريم) در دو نوع قرمز و زرد و نيز نزديكي به ديگر جاذبه‌هاي قطب سياحتي كوهرنگ از اين منطقه تفرجگاه بسيار مناسبي ساخته است. زمان رويش و شكفتن لاله‌هاي واژگون در اين دشت از اواسط فروردين ماه شروع و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد.

 

امكانات و تسهيلات

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به هتل كوهرنگ، پاركينگ.

 

منطقه حفاظت شده تنگ صياد

اين منطقه 21هزار و 600 هكتار مساحت دارد و پارك ملي "تنگ صياد" را با وسعتي معادل پنج هزار و 400 هكتار در دل خود جاي داده است. دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد- اصفهان ميسر است.

تنگ صياد به واسطه دارا بودن تپه ماهور هاي متعدد زيستگاه مناسبي جهت گونه قوچ و ميش است.

كوهستان‌هاي جنوبي منطقه  صخره‌هاي صعب‌العبور دارد كه جمعيت قابل توجهي  از پلنگ، كل و بز در آن زندگي مي‌كنند.

از ديگر جانوران منطقه مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهور و عقاب را نام برد.

در اين منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محيط زيست وجود دارد.

نزديكترين شهر به منطقه تنگ صياد "فرخشهر" است.

 

امكانات و تسهيلات

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي شهركرد، پاركينگ.

 

منطقه حفاظت شده سبزكوه

اين منطقه زيبا با وسعتي در حدود 62هزار هكتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا" اردل گستردگي دارد و داراي اكوسيستم هاي ويژه و چشم اندازهاي طبيعي، مرتعي، جنگلي و كوهستاني مي باشد. آبشارهاي پرآب و ديدني مثل تنگ زندان و معدن زيبايي منطقه را دوچندان كرده است.

اين منطقه سه نوع آب و هوا دارد و به تبع آن جانوراني چون پلنگ، خرس قهوه اي، سنجاب بلوطهاي غرب ايران، كل، بز و كيك دري در اين منطقه زندگي مي كنند.

 

امكانات و تسهيلات:راه دسترسي آسفالته، فضاي سبز، آب آشاميدن، فاصله تا اولين پمپ بنزين

 

آبشار آتشگاه

اين آبشار در 190 متري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره‌اي روح افزا به طول 2 كيلومتر قرار گرفته است.

مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي‌نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است.

شيب زياد و پستي و بلندي‌هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است.

پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره،سبز زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد.

سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب است.

 

 امكانات و تسهيلات: جاده آسفالته، آب آشاميدني، سكوي نشيمن، فاصله تا اولين پمپ بنزين (لردگان 40 كيلومتر) دسترسي به مهمانسراي جهانگردي لردگان، سرويس بهداشتي، پاركينگ و كمپينگ.

 

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه "مشايخ" (شهرستان اردل) در مجاورت روستاي "دره عشق" در فاصله 110 كيلومتري شهركرد واقع شده است. اين آبشار با سرعت زياد از دل كوه بيرون مي‌جهد و بيش از 100 متر ارتفاع دارد. در كنار اين آبشار رود كارون به آرامي جاري است و در تركيب با انارستان‌ها و شاليزارهاي روستاهاي دره عشق و دورك شاهپوري، فضاي شگفت انگيزي را بوجودآورده است.

در اكثر فصول سال بويژه بهار بازديد از اين آبشار مناسب است.

 

امكانات و تسهيلات

جاده دسترسي آسفالته، پاركينگ، آب آشاميدني، فضاي سبز.

 

پارك جنگلي پروز

در منتهي‌اليه حدود جنبي استان در 50 كيلومتري لردگان، گردشگاه زيباي "پروز" با طبيعت بهشتي خود در امتداد دره‌اي سبز قرار گرفته است.

فضاي دنج و خلوت، سايه سار درختان بلند و قد كشيده اين پارك، چشمه‌هاي زلال متعدد به‌علاوه شاليزارهاي پراكنده و درختان جنگلي اطراف، تصويري زيبا از طبيعت خداوندي را جلو چشم هر بيننده‌اي به نمايش مي‌گذارد. به‌طوري‌كه كمتر گردشگر و بازديد كننده‌اي است كه با يكبار ديدن ميل بازديد مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه‌ها و مناظر زيباي اين طبيعت دست نخورده نگردد. اين پارك جنگلي فضاي بسيار مناسبي براي استراحت و گردش خانواده‌ها و اردوهاي دانش آموزي و دانشجويي است.

 

امكانات و تسهيلات

جاده آسفالته، فضاي سبز، سكوي نشيمن، سرويس بهداشتي، پاركينگ، دسترسي به واحدهاي اقامتي لردگان، فاصله تا پمپ بنزين لردگان (50 كيلومتر).

 

گردشگاه سياسرد

چشمه سياسرد در پنج كيلومتري شهر بروجن قرار گرفته است. هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهنسال اطراف اين چشمه مكاني بسيار زيبا براي تفرج و استراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردشگران بوجود آورده است. به طوري‌كه همه روزه و به‌ويژه در روزهاي تعطيل اين مكان شاهد گشت و گذار تعداد زيادي از مسافران و گردشگران است.

فضاسازي‌هاي مناسب و سهل الوصول بودن ميل به بازديد از اين گردشگاه را دوچندان كرده است.

 

امكانات و تسهيلات

جاده آسفالته، فضاي سبز، سرويس بهداشتي، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي اقامتي و پذيرايي شهر بروجن، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ، آب آشاميدني.

 

غار سراب

غار سراب در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد و حدود 7 كيلومتري شهر "باباحيدر" (شهرستان فارسان) در مسير دره‌اي زيبا و معتدل، در مجاورت روستاي اميدآباد قرار گرفته است.

از انتهاي جاده آسفالته تا دهانه غار بايد حدود 15 دقيقه پياده روي كنيد.

اين غار شگفت‌انگيز دو دهانه دارد و به‌دليل وجود موانع طبيعي بيش از 600 متر از آن قابل دسترسي نيست از يكي از دهانه‌هاي غار، آبي خروشان و خنك بيرون مي‌آيد ارتفاع شقف غار در بعضي از نقاط به 15 متر مي‌رسد در دالان طويل غار قنديل‌هاي آهكي زيبا به وفور وجود دارد و فرآيند تشكيل اين قنديل‌ها ادامه دارد.

 

امكانات و تسهيلات

آب آشاميدني، دسترسي به واحدهاي پذيرايي فارسان، دسترسي به پمپ بنزين فارسان، جاده آسفالته

 

غار يخي چما

در فاصله 25 كيلومتري "چلگرد" در نزديكي روستاي "شيخ عليخان" يكي از نادرترين و اعجاب انگيزترين غارهاي منطقه به نام "غار يخي چما" با قنديل‌هاي فراوان يخي واقع شده است.

از زيريخ‌هاي اين غار چشمه‌اي با آب سرد در جريان است كه در نهايت به سد كوهرنگ مي‌ريزد.

قرار گرفتن در دره‌هاي عميق و انباشت حجم برف‌هاي چندين ساله در اين مكان سبب شده قنديل‌هاي يخ و توده‌هاي عظيم برف به صورت دائمي و در تمام فصول سال باقي بمانند.

 

كمربند سبز حاشيه زاينده رود

تمامي مسير حاشيه زاينده رود از سامان تا "قراقوش" (نزديك سد زاينده رود) داراي مناظر زيبا و چشم نواز است كه از تركيب رودخانه، باغ‌هاي سرسبز دوطرف جاده و هواي پاك بوجود آمده است.

اين مسير بدليل وجود مجموعه‌هاي تفريحي در محل پل "زمانخان" شرايط اقليمي مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسي نزديك به مركز استان و شهرهاي استان اصفهان هميشه مورد توجه گردشگران بوده است.

در انتهاي اين مسير سد و درياچه زاينده رود وجود دارد كه به نوبه خود زيباست. در اين مسير زاينده رود هنوز از مناطق صنعتي عبور نكرده و رنگ آبي و تميز آب همراه با هواي مطبوع و باغ‌هاي سرسبز اطراف آن بسيار دلپذير است.

 

حاشيه رود كارون

سرشاخه‌هاي متعدد رود كارون در قلمروهاي غربي و جنوب غربي استان شامل لردگان، خانميرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جريان دارند. اين منطقه عناصر ارزشمند گردشگري‌اي همچون آب و هواي مناسب و دلپذير در اكثر فصول سال، نزديكي و دسترسي مناسب به خوزستان از طريق جاده‌هاي آسفالته و وجود جنگل‌هاي متراكم بلوط در حواشي مسيرهاي اصلي دارد.

اين رودخانه از دره‌هاي شگفت‌انگيزي عبور مي‌كند و در تركيب جريان رود، جنگل‌هاي بلوط و كوه مناظر بديعي را عرضه مي‌كند.

از جمله بهترين اين مناظر را در مسير جاده شهركرد- خوزستان در روستاي دوپلان (110 كيلومتري شهركرد) مي توان مشاهده كرد.

 

آبشار تونل كوهرنگ

اين آبشار از سرازير شدن آب تونل اول كوهرنگ به‌وجود آمده است. اين تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و ديگر چشمه‌هاي اطراف به زاينده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جايي كه اكنون شهر توريستي چلگرد ـ مركز شهرستان كوهرنگ ـ قرار دارد، ايجاد شد. تلاش براي انتقال اين آب به زمان‌هاي قديم برمي‌گردد. در زمان صفويان تلاش براي ايجاد شكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جايي نبرد.

(اين شكاف كه در نزديكي تونل است، خود يكي از ديدني‌هاي تاريخي منطقه است)

آبشار اين تونل و فضاهاي بسيار زيباي اطراف آن مناظر بسيار زيبايي را براي هر ببننده‌اي ايجاد كرده است.

در تمام فصول سال ـ حتي زمستان ـ به سبب نزديكي با پيست اسكي چلگرد اين مكان مورد بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد

 

استان چهار محال بختیاری

استان چهار محال و بختیاری

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ اكوتوريسم و جاذبه‌ها ـ جاذبه‌هاي اكوتوريستي هر منطقه بهانه‌اي است براي مهمان شدن گردشگران به اين مناطق جذاب. در اين ميان استان چهارمحال و بختياري در عين وسعت كم خود، مناطق بكر و دست نخورده‌اي دارد كه گردشگران را با مهرباني ميزبان است. اين استان ارتفاع زيادي از سطح دريا دارد و همين امر باعث شده است گردشگران رنج دوري راه را بر خود هموار كنند تا مگر تابستان‌ها در آب و هواي خنك آن نفسي تازه كنند. آنچه مي‌خوانيد نگاهي گذرا به برخي از جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري استان چهارمحال‌و بختياري است.

 

تالاب چغاخور

تالاب بين‌المللي و زيباي چغاخور با مساحتي حدود دو هزار و 300 هكتار در دامنه ارتفاعات "برآفتاب" و "كلار" (با سه هزار و 830 متر ارتفاع) در نزديكي شهر "بلداجي" واقع شده است. اين تالاب در مسير جاده شهركرد- خوزستان قرار گرفته و از شهركرد 65 كيلومتر فاصله دارد.

 

فضاي وسيع و هواي لطيف و چشم‌اندازهاي بديع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومي، اين تالاب را در رديف يكي از كانون‌هاي مهم جذب گردشگري در استان قرار داده است.

ويژگي منحصر به فرد تالاب، زيست نوعي ماهي از خانواده گامبوزيا (ماهي گورخري) در اين مكان است. بهترين فصول بازديد از اين تالاب بهار و تابستان است. تالاب‌هاي "گندمان" و "سولقان" از ديگر تالاب‌هاي دائمي استان است كه در نزديكي اين تالاب واقعند.

 

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي‌نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي و پاركينگ از امكانات و تسهيلات اين تالاب محسوب مي‌شود.

 

چشمه ديمه:

چشمه ديمه، سرچشمه اصلي زاينده رود قبل از ايجاد تونل‌هاي كوهرنگ، در ده كيلومتري "چلگرد" و در مجاورت روستاي ديمه واقع گرديده است. آب اين چشمه از گواراترين آب‌هاي جهان است و خواص درماني (جلوگيري از پوسيدگي دندان و درمان سنگ كليه) نيز دارد.

مناظر زيبا و چشمگير و فضاسازي‌هاي اطراف چشمه، اين مكان را در رديف زيباترين گردشگاه‌هاي شهرستان كوهرنگ قرار داده است.

بهترين فصول بازديد از اين جاذبه بهار و تابستان است.

 

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي، پاركينگ، آلاچيق، زمين‌هاي ورزشي و بازي كودكان، امكانات و تسهيلاتي است كه مسافران به اين چشمه‌ مي‌توانند از آن بهره ببرند.

 

چشمه كوهرنگ

اين چشمه با دبي آب بسيار زياد از دامنه‌هاي "زردكوه" سرچشمه مي‌گيرد و پس از گذر از پيچ و خم‌هاي فراوان به درياچه سد كوهرنگ مي‌ريزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاينده رود مي‌شود.

مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطقه زيبايي آنرا دوچندان كرده است.

دستيابي به اين نقطه كه بيشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازديد توصيه مي‌شود، براحتي با هر نوع خودرو امكان‌پذير است.

 

راه دسترسي مناسب، آب آشاميدني، فضاي سبز دسترسي به هتل كوهرنگ از جمله امكانات و تسهيلات اقامت كنار اين چشمه است.

 

چشمه برم

چشمه  مصفاي "برم" در مركز شهر لردگان واقع شده و با شهركرد 150 كيلومتر فاصله دارد.

اين چشمه پر آب علاوه بر تامين آب كشاورزي، يكي از سرشاخه‌هاي كارون به حساب آمده و چشم‌انداز زيبايي را براي شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف اين چشمه به‌صورت پاركي جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالي شهر لردگان و گردشگران فضاسازي شده است.

 

امكانات و تسهيلات: جاده آسفالته، فضاي سبز، سرويس بهداشتي، آب آشاميدني، سكوي نشيمن، دسترسي به واحد پذيرايي و اقامتي، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ.

 

چشمه‌هاي مولا و سرداب

اين دو چشمه با فاصله نسبتا" نزديك به هم به ترتيب در مجاورت روستاي "آليكوه" و "رستم آباد" از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسيار زيبايي برخوردارند و هر روز به‌ويژه روزهاي تعطيل پذيراي صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف است.

براي رفاه مسافران اقدامات زيرساختي از قبيل جاده دسترسي، ساخت سكوي نشيمن و سرويس بهداشتي در اين دو مكان صورت گرفته است. فاصله اين نقاط تا شهركرد 120 كيلومتر مي باشد.

 

دشت لاله‌هاي واژگون

اين دشت در 12 كيلومتري "چلگرد" و در نزديكي روستاي "بنواستكي" از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده است. وسعت زياد (سه هزار و 400 هكتار) پوشش گياهي بسيار زيبا و ارزشمند، لاله‌هاي واژگون (اشك مريم) در دو نوع قرمز و زرد و نيز نزديكي به ديگر جاذبه‌هاي قطب سياحتي كوهرنگ از اين منطقه تفرجگاه بسيار مناسبي ساخته است. زمان رويش و شكفتن لاله‌هاي واژگون در اين دشت از اواسط فروردين ماه شروع و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد.

 

امكانات و تسهيلات

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به هتل كوهرنگ، پاركينگ.

 

منطقه حفاظت شده تنگ صياد

اين منطقه 21هزار و 600 هكتار مساحت دارد و پارك ملي "تنگ صياد" را با وسعتي معادل پنج هزار و 400 هكتار در دل خود جاي داده است. دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد- اصفهان ميسر است.

تنگ صياد به واسطه دارا بودن تپه ماهور هاي متعدد زيستگاه مناسبي جهت گونه قوچ و ميش است.

كوهستان‌هاي جنوبي منطقه  صخره‌هاي صعب‌العبور دارد كه جمعيت قابل توجهي  از پلنگ، كل و بز در آن زندگي مي‌كنند.

از ديگر جانوران منطقه مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهور و عقاب را نام برد.

در اين منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محيط زيست وجود دارد.

نزديكترين شهر به منطقه تنگ صياد "فرخشهر" است.

 

امكانات و تسهيلات

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي شهركرد، پاركينگ.

 

منطقه حفاظت شده سبزكوه

اين منطقه زيبا با وسعتي در حدود 62هزار هكتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا" اردل گستردگي دارد و داراي اكوسيستم هاي ويژه و چشم اندازهاي طبيعي، مرتعي، جنگلي و كوهستاني مي باشد. آبشارهاي پرآب و ديدني مثل تنگ زندان و معدن زيبايي منطقه را دوچندان كرده است.

اين منطقه سه نوع آب و هوا دارد و به تبع آن جانوراني چون پلنگ، خرس قهوه اي، سنجاب بلوطهاي غرب ايران، كل، بز و كيك دري در اين منطقه زندگي مي كنند.

 

امكانات و تسهيلات:راه دسترسي آسفالته، فضاي سبز، آب آشاميدن، فاصله تا اولين پمپ بنزين

 

آبشار آتشگاه

اين آبشار در 190 متري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره‌اي روح افزا به طول 2 كيلومتر قرار گرفته است.

مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي‌نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است.

شيب زياد و پستي و بلندي‌هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است.

پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره،سبز زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد.

سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب است.

 

 امكانات و تسهيلات: جاده آسفالته، آب آشاميدني، سكوي نشيمن، فاصله تا اولين پمپ بنزين (لردگان 40 كيلومتر) دسترسي به مهمانسراي جهانگردي لردگان، سرويس بهداشتي، پاركينگ و كمپينگ.

 

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه "مشايخ" (شهرستان اردل) در مجاورت روستاي "دره عشق" در فاصله 110 كيلومتري شهركرد واقع شده است. اين آبشار با سرعت زياد از دل كوه بيرون مي‌جهد و بيش از 100 متر ارتفاع دارد. در كنار اين آبشار رود كارون به آرامي جاري است و در تركيب با انارستان‌ها و شاليزارهاي روستاهاي دره عشق و دورك شاهپوري، فضاي شگفت انگيزي را بوجودآورده است.

در اكثر فصول سال بويژه بهار بازديد از اين آبشار مناسب است.

 

امكانات و تسهيلات

جاده دسترسي آسفالته، پاركينگ، آب آشاميدني، فضاي سبز.

 

پارك جنگلي پروز

در منتهي‌اليه حدود جنبي استان در 50 كيلومتري لردگان، گردشگاه زيباي "پروز" با طبيعت بهشتي خود در امتداد دره‌اي سبز قرار گرفته است.

فضاي دنج و خلوت، سايه سار درختان بلند و قد كشيده اين پارك، چشمه‌هاي زلال متعدد به‌علاوه شاليزارهاي پراكنده و درختان جنگلي اطراف، تصويري زيبا از طبيعت خداوندي را جلو چشم هر بيننده‌اي به نمايش مي‌گذارد. به‌طوري‌كه كمتر گردشگر و بازديد كننده‌اي است كه با يكبار ديدن ميل بازديد مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه‌ها و مناظر زيباي اين طبيعت دست نخورده نگردد. اين پارك جنگلي فضاي بسيار مناسبي براي استراحت و گردش خانواده‌ها و اردوهاي دانش آموزي و دانشجويي است.

 

امكانات و تسهيلات

جاده آسفالته، فضاي سبز، سكوي نشيمن، سرويس بهداشتي، پاركينگ، دسترسي به واحدهاي اقامتي لردگان، فاصله تا پمپ بنزين لردگان (50 كيلومتر).

 

گردشگاه سياسرد

چشمه سياسرد در پنج كيلومتري شهر بروجن قرار گرفته است. هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهنسال اطراف اين چشمه مكاني بسيار زيبا براي تفرج و استراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردشگران بوجود آورده است. به طوري‌كه همه روزه و به‌ويژه در روزهاي تعطيل اين مكان شاهد گشت و گذار تعداد زيادي از مسافران و گردشگران است.

فضاسازي‌هاي مناسب و سهل الوصول بودن ميل به بازديد از اين گردشگاه را دوچندان كرده است.

 

امكانات و تسهيلات

جاده آسفالته، فضاي سبز، سرويس بهداشتي، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي اقامتي و پذيرايي شهر بروجن، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ، آب آشاميدني.

 

غار سراب

غار سراب در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد و حدود 7 كيلومتري شهر "باباحيدر" (شهرستان فارسان) در مسير دره‌اي زيبا و معتدل، در مجاورت روستاي اميدآباد قرار گرفته است.

از انتهاي جاده آسفالته تا دهانه غار بايد حدود 15 دقيقه پياده روي كنيد.

اين غار شگفت‌انگيز دو دهانه دارد و به‌دليل وجود موانع طبيعي بيش از 600 متر از آن قابل دسترسي نيست از يكي از دهانه‌هاي غار، آبي خروشان و خنك بيرون مي‌آيد ارتفاع شقف غار در بعضي از نقاط به 15 متر مي‌رسد در دالان طويل غار قنديل‌هاي آهكي زيبا به وفور وجود دارد و فرآيند تشكيل اين قنديل‌ها ادامه دارد.

 

امكانات و تسهيلات

آب آشاميدني، دسترسي به واحدهاي پذيرايي فارسان، دسترسي به پمپ بنزين فارسان، جاده آسفالته

 

غار يخي چما

در فاصله 25 كيلومتري "چلگرد" در نزديكي روستاي "شيخ عليخان" يكي از نادرترين و اعجاب انگيزترين غارهاي منطقه به نام "غار يخي چما" با قنديل‌هاي فراوان يخي واقع شده است.

از زيريخ‌هاي اين غار چشمه‌اي با آب سرد در جريان است كه در نهايت به سد كوهرنگ مي‌ريزد.

قرار گرفتن در دره‌هاي عميق و انباشت حجم برف‌هاي چندين ساله در اين مكان سبب شده قنديل‌هاي يخ و توده‌هاي عظيم برف به صورت دائمي و در تمام فصول سال باقي بمانند.

 

كمربند سبز حاشيه زاينده رود

تمامي مسير حاشيه زاينده رود از سامان تا "قراقوش" (نزديك سد زاينده رود) داراي مناظر زيبا و چشم نواز است كه از تركيب رودخانه، باغ‌هاي سرسبز دوطرف جاده و هواي پاك بوجود آمده است.

اين مسير بدليل وجود مجموعه‌هاي تفريحي در محل پل "زمانخان" شرايط اقليمي مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسي نزديك به مركز استان و شهرهاي استان اصفهان هميشه مورد توجه گردشگران بوده است.

در انتهاي اين مسير سد و درياچه زاينده رود وجود دارد كه به نوبه خود زيباست. در اين مسير زاينده رود هنوز از مناطق صنعتي عبور نكرده و رنگ آبي و تميز آب همراه با هواي مطبوع و باغ‌هاي سرسبز اطراف آن بسيار دلپذير است.

 

حاشيه رود كارون

سرشاخه‌هاي متعدد رود كارون در قلمروهاي غربي و جنوب غربي استان شامل لردگان، خانميرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جريان دارند. اين منطقه عناصر ارزشمند گردشگري‌اي همچون آب و هواي مناسب و دلپذير در اكثر فصول سال، نزديكي و دسترسي مناسب به خوزستان از طريق جاده‌هاي آسفالته و وجود جنگل‌هاي متراكم بلوط در حواشي مسيرهاي اصلي دارد.

اين رودخانه از دره‌هاي شگفت‌انگيزي عبور مي‌كند و در تركيب جريان رود، جنگل‌هاي بلوط و كوه مناظر بديعي را عرضه مي‌كند.

از جمله بهترين اين مناظر را در مسير جاده شهركرد- خوزستان در روستاي دوپلان (110 كيلومتري شهركرد) مي توان مشاهده كرد.

 

آبشار تونل كوهرنگ

اين آبشار از سرازير شدن آب تونل اول كوهرنگ به‌وجود آمده است. اين تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و ديگر چشمه‌هاي اطراف به زاينده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جايي كه اكنون شهر توريستي چلگرد ـ مركز شهرستان كوهرنگ ـ قرار دارد، ايجاد شد. تلاش براي انتقال اين آب به زمان‌هاي قديم برمي‌گردد. در زمان صفويان تلاش براي ايجاد شكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جايي نبرد.

(اين شكاف كه در نزديكي تونل است، خود يكي از ديدني‌هاي تاريخي منطقه است)

آبشار اين تونل و فضاهاي بسيار زيباي اطراف آن مناظر بسيار زيبايي را براي هر ببننده‌اي ايجاد كرده است.

در تمام فصول سال ـ حتي زمستان ـ به سبب نزديكي با پيست اسكي چلگرد اين مكان مورد بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد